Board of Commissioners Profile

Veri AnggrijonoPresident Commissioner

He was born in Jakarta June 11, 1964. Currently He is Director General of Consumer Protection and Discipline of Commerce. He was appointed as President Commissioner of PT Sucofindo (Persero) on 15 October 2019.

Achmad SudrajatIndependent Commissioner

President Commissioner starting September 15, 2019.

Himawan HariyogaComissioner

Commissioner Starting June 27, 2016

Beliau lahir di Jakarta pada 18 november 1963. Beliau merupakan lulusan S1 Ekonomi Pertanian & Sumber Daya di Institut Pertanian Bogor, IPB pada tahun 1986. kemudian melanjutkan S2 di University of California Davis, USA, dan selesai pada tahun 1992. Beliau menempuh S-3 (Ph.D) Ekonomi Pertanian dan Sumber Daya di The University of California Davis, USA, 2004. Saat ini beliau menjabat sebagai Sekretaris Kementerian Perencanaan Pembangunan Nasional/Sekretaris Utama BAPPENAS. Diangkat sebagai anggota Dewan Komisaris PT Sucofindo (Persero) sejak 11 November 2020.

Aditya DhanwantaraComissioner

Commissioner Starting June 26, 2016
 
Commisioner starting on May 19, 2020/

Aditya Dhanwantara was born in September 30, 1970. He graduated from Atma Jaya Yogyakarta University, Economic Faculty, Majoring in Accountant, February 1997 dan ended his Magister in Planning and Public Policy, Indonesia University, September 2006. He is from minister of Stated Own Entreprise as

Deputy for Telecommunication and Pharmaceutical Industry. Prior to becoming a Commissioner of PT SUCOFINDO (Persero), he was assigned to several state-owned companies, including as Commissioner of PT Dahana (Persero) and Commissioner of PT Rajawali Nusantara Indonesia (Persero) and was appointed as a member of the Board of Commissioners of PT SUCOFINDO (Persero) since 19 May 2020 .

 

Adi BudiarsoComissioner

Adi Budiarso has held various executive positions managing cross-functional initiatives at the Indonesia Ministry of Finance since 2014. Most recently, he was appointed Head of the Center for Financial Sector Policy since August 2020 after previously serving as Head of the Center for Climate Change and Multilateral Policy. Prior to joining Fiscal Policy Agency, Adi served as Head of the Finance Profession Regulator Agency from January 2019 until July 2019 and Human Capital Advisor to the Secretary-General of Ministry of Finance from November 2018 until January 2019. He also had been the Working Secretary of the Indonesia Planning Team for the 2018 International Monetary Fund-World Bank Group (IMF-WBG) Annual Meetings in Bali.